Želja "iskopao" bod u Kostolcu

Izvor: Niški portal | 04-Nov-2019 | 07:47

ARKUS LIGA: RUDAR-ŽELEZNIČAR 28:28 (14:15)

Kostolac, 2. novembra. Hala SC „Kostolac“. Gledalaca: 300. Sudije: Boriša Milosavljević i Danijel Trivković (Beška). Sedmerci: Rudar 2(0), Železničar 5(4). Isključenja: Rudar 4, Železničar 6 minuta.

RUDAR: Stajković (1 odbrana), M. Vuković (4 odbrane), V. Vuković, Tatari, Avramović 4, Murina, Milošević 5, Nedeljković 6, Merdović 2, Panić 5, Ristić, Mrvović, Đorđević, Tica 6, Nedeljkov, Radisavljević.

ŽELEZNIČAR: Matović (1 odbrana), Stošić (1 odbrana), Kocić (10 odbrana, 2 sedmerca), Bojan Radivojević, Milovanović 4(1), Stanojević 2, Petrović, Boris Radivojević, Milosavljević 1, Spasić 8(3), A. Stojanović 7, Jevtić 4, Cvetković, Potkonjak, D. Stojanović, Pavlović 2.

Semafor: 1:3(4), 5:6(10), 8:6(13), 12:9(20), 12:14(26), 16:15(33), 23:20(45), 25:25(52), 28:27(57).

Zvuči kao izlizana novinarska fraza, ali utakmice rukometaša Železničara ove sezone zaista nisu za one sa slabim srcem. Peti put, u osam kola, Nišlije su odigrale meč bukvalno na jednu loptu, zabeleživši prvi remi u sezoni. To je, ujedno, i najpravedniji rezultat vrlo uzbudljive utakmice, koju niko nije napustio sasvim nezadovoljan. Filozofija Kostolčana je „zrno po zrno-pogača“, svaki bod im je zlata vredan, jer ih udaljava od opasne zone na tabeli, a „Želja“ je prekinuo neugodnu mini-seriju od dva vezana poraza na strani i ovaj bod je njemu slađi, ako se zna da u drugom poluvremenu nijednom nije vodio i da je u poslednjem minutu najpre izjednačio sa igračem manje u polju, a pre i posle toga uspeo da se odbrani.

Prvi gol na meču postigao je Marko Milosavljević, ispostaviće se da će to biti njegov jedini ove večeri. Spasić je vezao dva za vođstvo gostiju 3:1. Vodile su Nišlije do 7:6 u 10. minutu, ali je uvodnu fazu meča obeležio veliki broj njihovih tehničkih grešaka u napadu. Čak šest ih je napravljeno za manje od polovine prvog poluvremena. "Eksperiment“ sa Darkom Stošićem na golu nije uspeo, pa je već u 12. minutu među stative stao Miroslav Kocić, a Rudar je serijom 3:0, koristeći pomenute greške rivala, prvi put poveo (7:6), a ubrzo stekao i tri gola viška (12:9 u 20. minutu), primoravši trenera Železničara Đorđa Teodorovića da zatraži tajm-aut.

On je urodio plodom, Nišlije su stegle odbranu, kojoj je ton davao Nemanja Milovanović, čije je buđenje iz letargije verovatno najveći „Željin“ dobitak iz ove utakmice. Jevtić je vezao dva gola, Kocić nekoliko odbrana, Aca Stojanović je odlično ciljao u prvom poluvremenu i Nišlije su serijom 5:0 stigle do velikog preokreta. Kuriozitet ovog dela meča je to da su Rudarovi golmani prvu uspešnu intervenciju zabeležili tek u 30. minutu. Imali su domaći napad za poravnanje, a nakon toga i Nišlije nekih pet, šest sekundi za kontru, ali ostalo je 14:15 pri odlasku na odmor.

Ostaće to, ujedno, i poslednja „Željina“ prednost na utakmici, pošto je u drugom poluvremenu stalno bio korak iza rivala. Na 15:15, Milovanović pogađa prečku, pa Spasić maši „zicer“, Rudar je prešao u vođstvo i dugo se igralo gol za gol. Uspevali su Kostolčani da pronađu pukotine u „Željinoj“ odbrani, iako su maltene sve vreme igrali sa jednom postavom. Tica je precizno pogađao sa pozicije desnog, a Panić sa levog beka, prekaljeni Milošević bio nepogrešiv sa levog krila, a prvi strelac lige Nedeljković odigrao na uobičajeom nivou. Železničar je uspešno pregurao dva uzastopna isključenja Veljka Stanojevića i četiri minuta sa igračem manje u polju. Upravo u tom intervalu, Kocić je u istom minutu odbranio dva penala, niški tim je čak imao i napad za vođstvo na 19:19, a svoj tim u igri je održavao Milovanović, koji je sva svoja tri gola iz igre postigao u nastavku meča.

Ipak, serijom 3:0, u sklopu koje je Spasić promašio sedmerac, Rudar se ponovo odlepio na maksimalnih plus tri (23:20) i ponovo je Teodorović zvao minut odmora. U 46. minutu bilo je 24:21, a pet minuta kasnije 25:25 i ušlo se u dramatičnu završnicu.

Imao je ponovo Železničar napad za vođstvo, a Marko Milosavljević priliku da utakmicu okrene u potpuno suprotnom smeru, ali mu je iz čiste pozicije odbranio Vuković, okruglo sedam minuta pre kraja. Kazna je bila surova, pogocima Panića i Nedeljkovića, Rudar je otišao na plus dva. Ipak, Pavlović i Spasić donose „Želji“ brzo izjednačenje, a onda je Miloš Tica, na nešto manje od četiri minuta pre kraja, postigao, ispostaviće se, poslednji gol Rudara na utakmici.

Na drugoj strani, pokušaj Spasića odbranio je Vuković, zatim je Panić pogodio Kocića u glavu, što je kod kapitena Nišlija izazvalo burnu i preteranu reakciju, pa su ga sudije sankcionisale dvominutnim isključenjem, Železničar je pogrešio u napadu i činilo se da kola idu nizbrdo. Rudar je, nakon tajm-auta, na minut i po pre kraja, krenuo u napad za pobedu, ali je Matović izrastao u epizodnog junaka, pošto je odbranio pokušaj Tice, na drugoj strani Đorđe Spasić pogađa „suvi list“ i iskupljuje se i za neke promašaje sa ove utakmice, ali i za onaj iz Subotice, kada je imao penal za remi. Što nije tada, uradio je sada, pošto za pola minuta nakon njegovog gola, Rudar nije uspeo da organizujue opasan napad i ostalo je na semaforu 28:28. Za dovoljno mira u ekipi Železničara pred „paklen“ raspored i šest utakmica u svega 22 dana.

REČ TRENERA

ĐORĐE TEODOROVIĆ, ŽELEZNIČAR: -To što su igrači obe ekipe pokazali na terenu mene jako puno raduje. Ovo je bila utakmica između četvrtog i petog na tabeli, gde četvrti mora da drhti kada gostuje petom. Ima, dakle, naznaka da ova liga počinje da dobija svoju formu, da liči na pravu rukometnu ligu, uprkos zlim jezicima koji pokušavaju da obezvrede ono što se trenutno radi u srpskom rukometu. Jer, najbolji pokazatelj je baš primer Rudara. Neverovatna je razlika u nivou koji imaju ove, i koji su imali prošle godine. Za pohvalu je njihov napredak sa ovim kapacitetom kojim raspolažu. Posleubedljivepobedenad Partiuzanom, mi smo znali šta nas čeka i bilo je pitanje da li ćemo uspeti da se spustimo n zemlju i borimo do poslednjeg sekunda. To mi je najdraže da su momci sve shvatili, a ovaj bod je nagrada za takav pristup i nama je slađi nego Rudaru, zato što je domaćin u poslednjih pet minuta ušao sa značajnom prednošću.

DRAGAN AJDAČIĆ, RUDAR: -Ja bih se, najpre, zavalio kolegi na lepim rečima. Železničar je veoma kvalitetna ekipa, koja će tek pokazati koliko vredi, jer je još u fazi uigravanja. Odigrali su sa puno motivai zaslužili su taj bod, iako smo mi možda imali utakmicu u svojim rukama. mojim igračima čestitke na borbenosti, rival je fizički jača ekipa i samo bih poentiurao tako što želim da kažem da ovakve utakmice vraćaju publiku u halu. Bila je i zanimljiva i kvalitetna.