Železničar bolji od Dubočice u derbiju južne pruge

Izvor: Niški portal | 30-Sep-2019 | 07:38

ARKUS LIGA: DUBOČICA-ŽELEZNIČAR 26:27 (10:13)

Leskovac, 28. septembar. Dvorana SRC „Dubočica“. Gledalaca: 2.000. Sudije: Boriša Milosavljević i Danijel Trivković (Beška). Sedmerci: Dubočica 7(2), Železničar 5(4). Isključenja: Dubočica 4, Železničar 14 minuta.

DUBOČICA: Gašić (8 odbrana, 1 sedmerac), Radisavljević (4 odbrane), Cvetković 1, Simić, Prodanović, Stanković 7(1), Nikolić 3, Marinković 2(1), Pavlović 4, Mađar 2, Mitrović 1, Radivojević, Matović 3, Atanasković 3.

ŽELEZNIČAR: Kocić (9 odbrana, 3 sedmerca), Matović (1 sedmerac), Stošić, Bojan Radivojević, Milovanović 6, Ačković, Stanojević 1, Petrović, Boris Radivojević 1, Milosavljević 2, Spasić 9(4), Jevtić 3, Cvetković, Potkonjak, Stojanović, Pavlović 5.

Semafor: 3:3(4), 7:3(11), 8:7(20), 10:10(25), 12:16(35), 17:21(43), 22:26(54).

Rukometašima Železničara baš su se usladile dramatične završnice i pobede sa po golom razlike. Drugu takvu uzastopnu ostvarili su na baš „vrućem“ terenu u Leskovcu, u prepoznatljivom ambijentu za „komšijski derbi“, pred oko dve hiljade gledalaca, donevši kući velika dva boda-27:26 (13:10).

„Želja“ jeste postigao prvi gol na utakmici, preko Marka Milosavljevića, ali je, generalno, jako loše počeo meč, upavši u ritam domaćina, koji napadom pretenduje da „uspava“ protivničku odbranu pre nego se krene u realizaciju. U takvoj situaciji, igralo se gol za gol do 3:3, a onda je Dubočica načinila seriju 4:0, na krilima razigranog Ilije Stankovića, a Nišlije su u tim momentima ponovo ispoljile dosta nedostataka u igri u odbrani.

Polako su gosti počeli da hvataju konce, posebno su na ovoj utakmici dobro funkcionisali sa igračem manje na terenu, a bilo je 12 i po minuta takvog odnosa snaga (ukupan rezultat u tom periodu 5:5). Kocić je odbranio dva uzastopna sedmerca pri rezultatu 8:6, ali tada u napadu nije išlo, rezultat se na semaforu nije menjao punih šest nminuta, pa je trener Teodorović tražio tajm-aut, a u zavšnici prvog poluvremena proradio je Nemanja Milovanović, koji je četiri od svojih šest golova postigao pre odlaska na odmor. U 25. minutu bilo je 10:9, što je, ispostavilo se, bilo poslednje vođstvo Dubočice na meču. Nišlije su poluvreme zatvorile serijom 4:0, iako je baš tada Milosavljević zaradio drugo isključenje, ali je bravuru utakmice zabeležio Miroslav Kocić, odbranivši Matoviću sedmerac, pa odmah i „zicer“ na odbijenu loptu.

Drugo poluvreme donelo je veliku borbu, kombinovanu odbranu „Želje“ 5-1, višestruke pokušaje Dubočice da se vrati u meč, ali i konstantno odbijanje takvih naleta dobrim serijama niških rukometaša. Leskovčani su već na startu imali dva napada da smanje na minus jedan, čak i pokušaj iz sedmerca, koji je zaustavio Nikola Matović. Imao je, doduše, i Železničar nekoliko prilika da se potpuno „odlepi“ na pet golova viška, ali ih nije iskoristio. Izuzetno poluvreme odigrao je Aleksandar Pavlović, postigao četiri od svojih pet golova, uglavnom veštim solo prodorima, ali imao i vrlo važnu ulogu u ključnim momentima kao istureni u odbrani 5-1 i zavredeo epitet zvanično najboljeg igrača utakmice. On i Spasić postigli su 10 od 14 golova „Želje“ u nastavku meča, a Đorđe Spasić, koji igra u velikoj formi, ovakvim učinkom učvrstio se na drugom mestu liste strelaca ARKUS lige posle tri odigrana kola.

Prilazila je Dubočica u više navrata na minus dva (17:19, 19:21, 20:22), tada čak, u 47. minutu, imala napad za minus jedan, kada je Kocić zabeležio svoju jedinu odbranu u drugom poluvremenu, a onda je Spasić vezao dva gola iz kontranapada, nakon sjajnih defanzivnih poteza Pavlovića i ponovo je Železnčar imao napad za plus pet, ali je upravo Pavlović šutirao preko gola. Jevtić je u kratkom razmaku zaradio dva isključenja, a goste je sustigao očigledan i razumljiv umor, pa su u poslednjih šest minuta postigli samo jedan gol, ispostavilo se taman dovoljan za konačan trijumf.

Domaći su zaigrali duboku odbranu, Milovanović je promašio između pogodaka Nikolića i Marinkovića za 24:26, Dubočica je imala napad, ali je Pavlović iznudio probijanje. Onda je Jevtić postigao poslednji „Željin“ gol na meču, na tačno dva i po minuta pre kraja i činilo se da je tu stavljena tačka, ali su Nišlije, ipak, dovele pobedu u pitanje.

Pomenuti premor učinio je da Cvetković suviše lako smanji na 25:27, da, posle tajm-auta, Milosavljević izgubi loptu, a domaćin iznudi sedmerac, koji je Marinković pretvorio u gol za 26:27, i sve to pred ulazak u poslednji minut utakmice. Dvorana je „proključala“, gosti nisu najbolje osmislili napad, koji se završio pokušajem Borisa Radivojevića iz ereta i odbranom Radisavljevića, a mladi rukometaš Železničara jurnuo je u odbranu, faulirao Marinkovića i zaradio isključenje na 33 sekunde pre kraja. Trener Dubočice Pejčić povukao je golmana iz igre i krenuo je napad sedam na pet, ali je Acko Pavlović iznudio još jedno probijanje Marinkovića i potvrdio ulogu junaka utakmice.

Železničar će imati deset dana da se spremi za narednu utakmicu, koju će protiv Šamota, zbog zauzetosti hale Čair sajmom automobila narednog vikenda, igrati u utorak 8. oktobra.

Reč trenera

ĐORĐE TEODOROVIĆ, ŽELEZNIČAR: -Ovo je, nekako, na granici onoga kako bi rukometna utakmica trebalo da izgleda. Publika je jako aktivna, Dubočica poslednju fazu utakmice odigrala vrlo korektno i hladne glave, to je ono što diže standard rukometa. Ambijent je bio fenomenalan, falila nam je Dubočica, falio je Leskovac u Superligi poslednjih 19 godina. A sećam se, kao klinac sam ovde imao tako „vruće“ duele i utakmice za pamćenje. Što se samog meča tiče, bilo je svega, i lepe i nervozne igre, tehničkih grešaaka, dobrih odbrana golmana... Pohvalio bih moju ekipu, fenomenalno su trenirali celu nedelju i vidi se značajan napredak u odbrambenoj igri u odnosu na prva dva kola. Imali smo baš dobre periode večeras. Ova dva boda će nam dati veliki vetar u leđa za dalji rad.

SAŠA PEJČIĆ, DUBOČICA: -Čestitam mom kolegi Teodoroviću na odlično pripremljenoj utakmici, baš su nas dobro skautirali. Svaka im čast, nije lako dobiti pred ovakvom publikom! U sportu postoje i pobede i porazi, danas je bilo ovo drugo, meni je samo žao što nismo uspeli da nagradimo publiku što je došla u ovolikom broju. Bili smo prenervozni, stvorili sebi opterećenje da moramo da pobedimo našeg „starijeg brata“, ekipu koja je prošle sezone igrala SEHA ligu, završila kao treća u plej-ofu. Idemo dalje, spremamo se za meč sa Partizanom.